Musimy zadać sobie podstawowe pytanie dlaczego sadzimy byliny i krzewy w swoich ogrodach? Czy tylko po to aby cieszyły nasze oczy pięknem swoich kwiatów, lub zapachem ? Myślę że nie tylko dlatego. Chcecie mieć na działce trochę też życia? Pszczółki ,motylki, trzmiele które co chwilę latają przy kwiatach w poszukiwaniu nektaru. Ten post chciałbym zadedykować jednemu krzewu który coraz częściej znajduje miejsce na działce ze względu na swoje okazałe kwiaty wabiące sporą ilość motyli. Zapewne każdy się już domyśla, że chodzi o Budleję Dawia.


Ten szybko rosnący krzew, który może dorastać do 2 m wysokości pochodzi z rejonów wschodniej  Azji, Ameryki Południowej i Afryki.  Ten krzew  o rozłożystym pokroju może rocznie mieć przyrost nawet  80 cm. Pod ciężarem długich kwiatów pędy aż się uginają. W rejonie gdzie zima jest bajdziej sroga czyli wschodnia część granicy krzew ten może przemarzać.

Budleja Dawida zaczyna kwitnąć w czerwcu aż października. Wiechowate kwiatostany zwisają na wierzchołkach pędach tegorocznych. Pomarańczowe "oczko" które znajduje się w centralnej części kwiatu to charakterystyczna cecha kwiatu budlei . Kwiaty mają bardzo siny zapach dzięki czemu wabią liczne ilości motyli do naszego ogrodu - stąd właśnie wzięła się nazwa: motyli krzew. W zależności jaką posiadamy odmianę kwiaty budlei mogą mieć barwę białą, różową, niebieską, fioletową lub purpurową.

Taki krzew będzie dobrze czuł się i rósł na glebie, która jest przepuszczalna, żyzna, gliniasto-piaszczysta i lekko wilgotna, o odczynie ph zbliżonym do obojętnego. Gdy występują susze, a teraz to coraz częstsze zjawisko u nas musimy zapewnić mu wodę. Musimy znaleźć dla niej odpowiednie stanowisko, a powinno być to słoneczne i ciepłe, ponieważ tak jak wcześniej wspomniałem budleja nie jest w pełni mrozoodporna. Podczas wegetacji krzew powinien być 2–3 razy zasilany nawozami wieloskładnikowymi. Do połowy lata dobrze jest nawozić  nawozami azotowymi  .W późniejszym terminie  lepiej zastosować  nawóz  potasowy, który  spowoduje krzewienie i przygotowanie się do zimy. Na zimę możemy w celu zabezpieczenia wykonać kopczyk z ziemi, kory, trocin lub liści.

Tu kupisz nawozy dla roślin https://zoodommy.pl/category/?q=nawozy

Silne cięcie budlei zalecane jest każdego roku – wczesną wiosną zanim ruszy wegetacja na wysokości około 20 cm. Należy je wykonać odpowiednim sekatorem. W drugiej połowie lata warto usuwać przekwitłe kwiatostany – to przedłuży okres kwitnienia. Dzięki takiemu zabiegowi dobrze się rozkrzewi i będzie obficiej kwitł. Taki krzew w sezonie osiągnie 1-1,5 wysokości.
Tu kupisz narzędzia do pielęgnacji ogrodu https://zoodommy.pl/category/pa/3/?q=narz%C4%99dzia