Każdy z nas dziś jest w biegu i nie ma czasu. Nawał pracy, robienie kariery zawodowej, rodzina i inne obowiązki nie pozwala nam za bardzo na prace w ogródku. Każda kobietka chciała by mieć piękny ogród wysadzony różnego rodzaju kolorowymi bylinami jednorocznymi lub wieloletnimi. Zazwyczaj jest tak, że jak jakaś roślinka się wam spodoba to ma specjalne wymagania co do stanowiska gdzie będzie rosła lub warunków podłoża. W tym artykule chciałbym przedstawić kilka gatunków bylin wieloletnich, które są łatwe w uprawie nie mają specjalnych wymagań, same rosną i pięknie będą się reprezentowały na naszej rabacie.

Tu kupisz narzędzia do pracy w ogrodzie
https://zoodommy.pl/category/pa/2/?q=narz%C4%99dzia

Jeżówki - aktualnie moda na te byliny wieloletnie trwa. Rośliny mało wymagające, szybko się rozrasta tworząc w ogrodzie kolorowe kępy. Nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, lubi miejsca nasłonecznione, a glebę żyzną i przepuszczalną. W ogrodach możemy najczęściej spotkać w kolorach żółtych, pomarańczowych oraz różowy.

Floksy -  potocznie zwane płomykami, sadzone niegdyś przez nasze babcie, były w każdym przydomowym ogródku. Kojarzone są ze słodkim zapachem. Kwiaty są przeważnie w bieli i różu. Rosną na stanowiskach słonecznych z żyzną wilgotną glebą. Przezimują nam w glebie bez problemu dzięki czemu będziemy się nimi cieszyli w następnym sezonie.Tu kupisz nawozy do roślin https://zoodommy.pl/category/?q=nawozy#top

Żurawki – To kolejna bylina na topie od kilku sezonów. Żurawka to wieloletnia bylina o, ozdobnych liściach, które utrzymują się też w trakcie zimy. Występują w bardzo dużej ilości o barwnych liściach i kształtach. Są odmiany, które lubią półcień oraz inne przepadające za słońcem. Gleba powinna być  próchnicza, przepuszczalna, w chłodniejszych regionach Polski dobrze było by ją okryć na zimę. Dekoracyjne są też kwiatostany w postaci wiech. Zaletą tej rośliny jest fakt że możemy ją sadzić zarówno na rabatach oraz w doniczkach na balkonie.

Rozwar – Kolejna roślina wieloletnia o niebieskich lub białych kwiatach. Tak jak poprzedniczka możemy ja posadzić na rabacie jak i w skrzyniach ustawionych na balkonie lub tarasie. Odpowiednie stanowisko to słoneczne, nie przepada za nadmiarem wody. Podobnie jak żurawka jest mrozoodporna, ale dla bezpieczeństwa możemy ją czymś przykryć. Po przekwitnięciu dobrze było by usunąć kwiaty, które już przekwitły  - wydłuży to okres kwitnienia tej rośliny.

Liliowce – do grona popularnych bylin wieloletnich możemy dołączyć śmiało liliowce. Ogromna paleta odmian w różnych wersjach kolorystycznych, które są mało wymagające, a zarazem wytrzymałe dzięki czemu nie musimy poświęcać im wiele czasu. Tak jak każda roślina lubi żyzne, próchnicze i lekko wilgotne podłoże, tolerują zarazem różne gleby i są mrozoodporne. Jeśli chcemy aby nasze liliowce pięknie i obficie kwitły w sezonie posadźmy je na stanowisku nasłonecznionym. Kolejnym plusem jest to że one nie wymagają też przycinania. Gdy posadzimy je w odpowiednim miejscu szybko zacznie się rozrastać i kwitnąć.

Funkie – to rośliny, które możemy posadzić bez problemu w cieniu, doskonale sobie radzą pod koronami drzew i krzewów. Dość szybko rosną lecz na konkretne efekty musimy poczekać 3-4 lata. Posiada wiele odmian o dekoracyjnych liściach, które mogą być małe lub duże, o brzegach blaszki liściowej białej lub żółtej. Musimy zapewnić im stale lekko wilgotne podłoże, ponieważ nie są tolerancyjne na suszę.Tu kupisz polecane nasiona traw https://zoodommy.pl/Nasiona-traw-c3580