Czy jesień to idealna pora na sadzenie i przesadzanie roślin? Na pewno robimy porządki na działce wycinamy krzaki, przekwitłe kwiaty i oczywiście przesadzamy lub sadzimy sadzonki. Pisząc ten artykuł chciałbym przedstawić kilka zalet sadzenia jesiennego, ponieważ dużo osób zadaje te pytanie sadzić wiosną czy jesienią? Oczywiście oba terminy są odpowiednie do sadzenia i przesadzania.

W drugiej połowie września zaczyna się drugi sezon ogrodniczy szkółki i centra ogrodnicze oferują jesienny asortyment sadzonek drzew i krzewów, traw, bylin, pnączy.

Już od połowy września możemy sadzić rośliny z gołym systemem korzeniowym oraz w balotach oraz w doniczkach – te możemy sadzić przez cały rok prócz okresów największych upałów. Wszystkie rośliny możemy sadzić dopóki ziemia nie będzie zamarznięta.

Zaczniemy od iglaków- te rośliny możemy śmiało sadzić jesienią lecz niektórzy twierdzą, że lepszym terminem jest wiosna. Sadząc jesienią sadzonka rozkorzenia się przez okres zimy, dopóki ziemia nie będzie zamarznięta.  Taka sadzonka będzie już silniejsza wiosną i nie będzie marnowała tak dużo energii wiosną na tworzenie nowych korzeni.  Po posadzeniu warto obficie podlać, oraz przysypać korą co w przyszłości zapewni zatrzymanie wilgoci w podłożu.
Tu kupisz narzędzia potrzebne do pracy w ogrodzie: https://zoodommy.pl/Narzedzia-ogrodnicze-c4282

Drzewa i krzewy ozdobne – ta pora jest najlepsza na sadzenie nowych roślin. Większość sadzonek drzewek owocowych jest szczepiona warto pamiętać, aby podczas sadzenia miejsce szczepienia znajdowało się ponad powierzchnią sadzenia. Oczywiście po posadzeniu intensywnie podlewamy. Dzięki sadzeniu jesienią uszkodzone korzenie zdążą się jeszcze zregenerować.

Jesień to także odpowiednia pora na sadzenie roślin cebulowych. Proces sadzenia możemy już rozpocząć pod koniec  września, aby posadzone cebulki mogły się ukorzenić. Cebulki sadzimy na głębokości ich trzykrotnej  wysokości. Kwiaty cebulowych roślin najlepiej prezentują się w nasadzeniach naturalnych.

Byliny w większości ogrodów to podstawa dlatego warto też o tym pamiętać. Możemy je także podzielić na mniejsze okazy i wymienić się z komuś ze znajomymi.  Przesadzając te rośliny ostrożnie wykopujemy z jak największą bryłą korzeniową, a następnie dzielimy ją na mniejsze i sadzimy w nowych miejscach. Pamiętajmy że nie wszystkie rośliny będą lubiły przesadzania.
Tu kupisz nawozy do roślin: https://zoodommy.pl/Nawozy-c3582

Przesadzanie roślin już ukorzenionych zaczynamy wtedy gdy rośliny zakończą już wegetację oraz po opadnięciu liści. W przypadku przesadzania roślin iglastych lub zimozielonych liściastych z tym zabiegiem wstrzymajmy się do wiosny ponieważ te rośliny nie kończą wegetacji, a tylko zwalniają.

Zapraszamy do śledzenia naszego bloga .Piszcie jakie tematy was interesują ,zadawajcie pytania na które będziemy się starali odpowiedzieć.Nasz email kontakt
@zoodommy.pl