Każdy właściciel działki powinien mieć u siebie miejsce na działce gdzie jest cień. Jeśli posiadasz takie miejsce i nie wiesz co by tam posadzić to już służę pomocą i podpowiadam. Na takie cieniste stanowisko idealnie nadaje się Funkia. Jest łatwa w uprawie, a w dodatku jest gatunkiem o dużej ilości odmian pod kątem kolorystyki, kształtu i wielkości liści. Są też gatunki funkii, które dobrze się czują w miejscach nasłonecznionych.

Większa część gatunków funkii pochodzi z Japonii, Chin i Korei, a niektóre z Rosji. Dzięki swoim ozdobnym liściom zdobyła ogromną popularność wśród miłośników roślin. Hosty potrafią zaskoczyć pod wersją kolorystyczną jak i  kształtu. Małe, duże, okrągłe, wąskie, z  wzorami na liściach i jednolitych kolorach.

Jakie stanowisko do uprawy Hosty?

Funkie są roślinami, które zapewnią nam wypełnienie cienistych luk, w których inne rośliny nie będą nam rosły. Jest rośliną, która nadaje się do sadzenia w pojemnikach. Jakie wymagania potrzebuje Funkia?

Tak jak wcześniej wspomniałem dostęp do intensywnego światła nie jest wymagany wystarczy im średnie do skromnego są też odmiany, które lubią miejsca słoneczne. Gatunki posiadające więcej barwnika białego i żółtego w zabarwieniu liści, tym bardziej będzie wytrzymałe na słońce. Funkie o barwie błękitnej liści nie będą nadawały się  na stanowiska nasłonecznione. Gleba jaką powinniśmy jej zapewnić do uprawy powinna być żyzna i przepuszczalna. Jest rośliną tolerancyjną, co do podłoża, ale chętnie rosną także w  kwaśnym podłożu. Działkowicze z chęcią je w miejscach pod drzewami gdzie rosną bez problemu. Problemu, w towarzystwie innych bylin.

Jak sadzić i rozmnażać funkię?

Wiosna to odpowiedni moment do sadzenia tych pięknych roślin. Po zejściu śniegu i ustąpieniu mrozów możemy je wysadzać do gruntu. Sadzonka posadzona w tym okresie ma dostatecznie dużo czasu na wytworzenie nowych korzeni i wypuszczenie młodych pędów. Sadzonki z pojemników kupionych na szkółkach można wysadzać przez cały sezon, pomijając okres z przejściowymi upałami w środku lata. W okresie jesiennym tez można sadzić Funkie wtedy gleba jest jeszcze ciepła, a deszcze częściej padają, co sprzyja szybszemu przyjęciu się rośliny. Odstęp podczas sadzenia jaki powinniśmy zachować uzależniona jest od odmiany ale zazwyczaj jest to od 30 cm do 60 cm. Gleba ma być spulchniona i dobrze było by zapewnić im trochę nawozu w postaci humus albo kompost. Po posadzeniu przykrywamy grubą warstwą ściółki dzięki czemu zatrzymamy wilgoć w podłożu.

Jak rozmnożyć Funkię?

Rozmnażać możemy ją na dwa sposoby wegetatywnie ( podział kłączy) i generatywnie (wysiew nasion). Odmiany hybrydowe najlepiej rozmnożyć przez podział ponieważ mogą nie wytwarzać nasion zdolnych do kiełkowania, lub siewki które z nich wykiełkują  nie będą przypominały w niczym rośliny macierzystej.

Jak podlewać i nawozić funkię?

Korzenie Funkii są stosunkowo dość długie dzięki czemu mogą przetrwać kilkudniową suszę. Substrat w jakim są posadzone powiniem być praktycznie cały czas wilgotny, ale nie powinien być za mokry.

Wiosna to czas kiedy roślina wytwarza nowe korzenie i młode pędy, taka Hosta wtedy ma duży wydatek energetyczny przez co potrzebuje substancji odżywczych. Możemy im podrzucić dawkę dawką kompostu lub długo działającego nawozu.
Tu kupisz nawozy https://zoodommy.pl/category/?q=nawozy#top

Jak i kiedy przycinać funkie (hosty)?

Kiedy u sadzonek zauważymy zwiędłe liście powinniśmy je usuwać na bieżąco. Kiedy kwiatostany przekwitną to nie wolno ścinać liści razem z przekwitłymi kwiatami. Roślina musi jeszcze zgromadzić w podziemnej części składniki pokarmowe, aby przetrwać zimę. Odpowiednia pora na niskie przycięcie funkii jest jesień, kiedy liście są już zwiędłe i podeschnięte.

Czy funkię trzeba zabezpieczyć na zimę?

Funkia jest co wprawdzie rośliną zimoodporną, ale liście są wrażliwe i najpóźniej po pierwszych przymrozkach zaczynają więdnąć i schnąć. Fakt że liście do końca sezonu są roślinie niezbędne, nie wolno ich przedwcześnie ścinać. Dla ochrony przed silnymi mrozami można ziemię przykryć warstwą kompostu, słomy lub liści.
Tu kupisz artykuły do zabespieczenia rośliny przed zimą https://zoodommy.pl/Agrowlokniny-c3581