Większość osób nie lubi nie miłych niespodzianek gdy na swoim trawniku zobaczy kopiec i co gorsza kilka kopców. W tym momencie są dwie reakcje, albo jesteście załamani albo  bardzo mocno zdenerwowani. Gdy już się wypłaczesz i rzucisz kilka przekleństw bo twoja praca, w którą włożyłaś lub włożyłeś została zmarnowana przez jedno małe czarne zwierzątko jakim jest kret. Trawnik który był pielęgnowany przez dłuższy czas  teraz wygląda jak pobojowisko. Szukasz w Internecie psrawdzonych metod jak z nim walczyć .

Co trzeba wiedzieć o krecie

  1. Kret jest pod częściową ochroną
  2. Są zupełnie ślepe, ale natura wynagrodziła mu to w dobrym słuch, węchu oraz  receptory czuciowe.
  3. Można by rzec, że jest pożyteczny w twoim ogrodzie eliminując przy tym szkodniki takie jak ślimaki, pędraki  czy drutowce

Dlaczego go nie lubimy ?

Zniszczenia jakie robi kret w naszym ogrodzie nie da się pomylić z jakimś innym szkodnikiem.  Większe szkody może zrobić jedynie stado dzików buchtując. Wieloletnia praca, idealny trawnik to w ciągu jednej nocy zostaje zniszczone. Warto ochłonąć i na spokojnie poszukać metod zapobiegania wizytom kreta na działce.

Siatka na krety 

Jeśli jesteś przed założeniem trawnika to doskonały moment aby zamontować taka siatkę, zapobiegnie ona wizytę niepotrzebnego gościa. Jeśli już masz trawnik to warto pamiętać o tym na przyszłość  że takie coś jest i można to użyć.
Tu kupisz siatkę na kreta: https://zoodommy.pl/Siatka-na-kreta-c4244

Rośliny odstraszające

Jak było napisane wcześniej krety są wyposażone w doskonale rozwinięte receptory węchu, dzięki  czemu zapachy docierają z większą intensywnością. Zapewne każdy z nas nie lubi nieprzyjemnych zapachów, tak kret również nie będzie preferował co poniektórych zapachów. Jeśli chodzi rośliny które będą trzymały tego szkodnika z dala od naszej działki to między innymi  aksamitka, czosnek zwyczajny i ozdobny, szachownica cesarska, bazylia, wilczomlecz, suszona mięta czy kwiaty bzu czarnego. Zawarte w nich olejki eteryczne są nieprzyjemne dla kreciego nosa.

Dźwięk i wibracja

Zainstalowanie  w ogrodzie przedmiotów oraz konstrukcji wywołujące drgania, wibracje oraz   dźwięki . Pozwala także na wypłoszenie. Dobrym sposobem jest  wkopanie plastikowych butelek szyjkami do góry podczas wiatru będą nam gwizdały. Dostępne wiatraczki też można użyć.  można ustawić wiatraczki, a obok sprężyste deseczki tak, aby skrzydła poruszając się na wietrze, uderzały o deseczkę. Jeszcze innym sposobem jest wbicie w kretowiska metalowych prętów i zawieszenie na nich puszek. Rynek wyposaża nas też w  elektroakustycznego odstraszacza gryzoni i kretów zasilanego bateriami, który wysyła sygnały ciągłe o wysokiej częstotliwości.

Pułapki

Jeśli nie chcesz uśmiercać intruza, a masz obawy że za jakiś czas ponownie do Ciebie wróci warto zaopatrzyć się w specjalną pułapkę. Po wkopaniu musisz monitorować czy niechciany lokator nie wpadł w sidła. Gdy już go złapiemy możemy go przenieść w inne miejsce gdzie nie będzie nam przeszkadzał.
Tu kupisy taką: https://zoodommy.pl/ABC-Pulapka-na-krety-i-nornice-p16977

Środki odstraszające krety

Gdy krecik pojawi się w naszym ogrodzie nie zawsze musi za sobą nieść najgorsze konsekwencje dla nas. Gdy zareagujemy w porę i dobierzemy odpowiednią metodę to nasze szanse na wygnanie go wzrosną. Warto sięgnąć wtedy środki chemiczne wyprodukowanych na bazie olejków eterycznych roślin. Jeśli to nie zadziała możemy zastosować bardziej  drastyczne metody. Dziś na rynku jest masa dostępnych środków odstraszających krety znanych producentów. Wsypując lub wlewając do kopca różnego rodzaju płyny, granulaty lub proszki. Pamiętajmy że trzeba robić to regularnie ponieważ krety żerują przez cały sezon.
Tu kupisz środki odstraszające krety: https://zoodommy.pl/Odstraszanie-zwierzat-c4365

Przypominam, że kret jest pod częściową ochroną i aby go nie uśmiercać mimo wyrządzonych szkód warto go wyprosić w kulturalny sposób.