Aby nasza borówka amerykańska pięknie rosła i obficie owocowała nie potrzebuje tylko kwaśnej ziemi, dużej ilości wody i słońca ale także też nawozów. Zalecane są nawozy polecane typowo pod borówkę amerykańską. Przy naworzeniu pamiętajmy o odpowiednim dawkowaniu takiego nawozu, a także terminie.

Jakie warunki są potrzebne do uprawy borówki amerykańskiej?

Borówka amerykańska aby mogła swobodnie i zdrowo rosnąć, a także mieć dorodne owoce potrzebuje przede wszystkim stanowisko słoneczne, osłonięte od wiatru. 

Ziemia,jaką wykorzystamy do posadzenia powinna być między innymi:
  • kwaśna pH 3,5 -5, 
  • próchnicza, 
  • przepuszczalna,

Borówka amerykańska nie przepada za ściskiem,  należy zapewnić jejo dużo miejsca do wzrostu. Gdy sadzonki borówki amerykańskiej sadzimy w ogrodzie lub na prywatnej działce to rozstęp jaki powinniśmy zapewnić powinien wynosić 1 x 2-2,5 m. Najbezpieczniej jest kupować dwu- lub trzyletnie sadzonki w pojemnikach, ponieważ w tym przypadku system korzeniowy jest lepiej rozwinięty niż w przypadku krzaczków kopanych z gruntu.
Tu możesz zapytac się o sadzonki borówki:
https://www.facebook.com/Szk%C3%B3%C5%82ka-marze%C5%84-109971167199697/

Borówce amerykańskiej musimy zapewnić stałą wilgotność podłoża, zwłaszcza w pierwszym roku po wysadzeniu do gruntu. Co potrzebuje jeszcze borówka amerykańska?
Nawożenie
: w odpowiednim czasie, preparatami przeznaczonymi do borówki, to dwie podstawowe zasady, jeśli chcemy zbierać pyszne i dorodne owoce borówki amerykańskiej. 
Tu zakupisz nawozy do borówek znanych producentów takich jak LUVENA, FLOROVIT, AGRECOL
https://zoodommy.pl/category/?q=naw%C3%B3z+do+bor%C3%B3wek#top

Nawożenie borówki amerykańskiej - ten krzew owocowy musimy nawozić wiosną inaczej, a inaczej jesienią. Dlaczego warto wprowadzić program nawożenia borówki amerykańskiejdo własnej ?

Ziemię, w której już rośnie nasza borówka amerykańska należy regularnie użyźniać, ponieważ z czasem wyciąga z podłoża składniki pokarmowe, a deszcz też je wypłukuje.
Nawóz zapewnia ziemi bogatszą strukturę oraz skuteczniejsze wchłanianie pierwiastków do prawidłowego wzrostu i owocowania krzewu.
Musimy pamiętać aby trzymać sie wytycznych producenta danego nawozu,by móc użyć go w odpowiednim czasie i ilości. Jednak nadmiar nawozu może skutkować marnym zbiorem.

Wiosenne nawożenie borówki amerykańskiej powinno być wykonane  na początku marca oraz na początku czerwca, a ostatnie – pod koniec czerwca. Natomiast jesienne nawożenie borówki przypada na późne lato, specjaliści wskazują na miesiąc październik. 
Są różne sposoby nawożaenia pierwsze doglebowe, nawóz rozsypywany jest pod krzakiem lub rozpuszczany w wodzie i rozlewany do gruntu. Drugi - dolistne nawożenie, z tego sposobu korzystają zazwyczaj ogrodnicy i plantatorzy.

Krzewy borówkowki warto ściółkować, szczególnie przed zimą. Nadaje się do tego kora drzew iglastych (np. sosnowych), najlepiej kompostowanych, a także trociny, szyszki oraz igliwie.

Podstawowe pytanie czym - nawozić borówkę amerykańską?

Nawożenie borówki wiosną wykonujemyczrzy pomocy nawozów obfitych w azot. Pierwiastek ten jest potrzebny w okresie produkcji owoców wtedy nabardziej go potrzebuje. Powinno się stosować zasadę 3x10g, czyli 10 g w marcu, 10 g na początku czerwca i na koniec czerwca kolejne 10 g.

Natomiast jesienne nawożenie borówki amerykańskiej powinno już się stosować nawozy w których dominują już inne pierwiastki: fosfor i potas, po około 30 g na krzak.

Czy można nawozić borówkę innymi preparatami ? Niektórzy polecają użyć gnojówki, nie  jest to do końca dobry pomysł ze względu na dużą zasadowość tego rodzaju naturalnego nawozu. Inni używaja też nawózów wolnodziałających, podobny w składzie do nawozu do iglaków. Jednak należy znacznie zmniejszyć dawkę dla borówki amerykańskiej.
Tu kupisz nawozy do iglaków znanych marek AGRECOL, FLOROVIT, SUBSTRAL, FRUKTOVIT, LUVENA
https://zoodommy.pl/category/?q=naw%C3%B3z+do+iglak%C3%B3w#top

Czego unikać ?

Czego się wystrzegać? Po pierwsze termin stosowania nawozu – to bardzo ważne aby go pilnować. Nie jest wskazane  nadużywanie odżywek do roślin, ponieważ efekt będzie odwrotny do zamierzonego, a tym bardzieji sypać jednej większej dawki azotu na cały sezon, zamiast dzielić ją na etapy.

Jeśli zauważyliśmy zahamowanie wzrostu roślinyu, oznaczać to będzie, że daliśmy sadzonce za mało azotu. Jeżeli liście zaczną brązowieć i zawijać się do środka, zapewne poskąpiliśmy potasu.

Pożółkłe liście, a także małe przyrosty mogą być przyczyną zbyt wysokiego pH gleby, w której rosną krzewy nasze krzewy. Może być to wynikiem zbyt zasadowego podłoża lub braku ściółkowania. Do takich przypadków może także dochodzić jeśli jako nawóz stosujemy obornik.
W ofercie sklepu jest możliwość dużego wyboru nawozów -jesteś zainteresowany wejdź i zapoznaj się z aktualną ofertą
https://zoodommy.pl/Nawozy-c3582

 .