Wrzosy i wrzośce

Cząsto ich mylimy lub nie wiemy że to dwie różne rośliny.Czym sią różnią od siebie.To ta sama rodzina wiąc ich wymagania są takie same.Różnią się między sobą porą kwitnienia.Wrzosy zachwysają swą urodą od końca lata do późnej jesieni zaś wrzośce zaczynają pokazywać swoją urodę początkiem zimy aż do późnej wiosny.Aby nasz wrzosowy kącik lub rabata cieszyła  caly rok swoją urodą możemy posadzić tam azalie rododendrony czy trawy.Wszystkie te rośliny są kwaśnolubne.
Tu je znajdziesz https://zoodommy.pl/category/?q=Naw%C3%B3z+Rododendron%2C+Azalia%2C+Wrzos+#top

Czy są bardzo wymagające ?

I wrzosy, i reszta rodziny to rośliny urodziwe, lecz wymagające odpowiedniego podłoża. Lubią kwaśną, zwykle wilgotną, niekiedy wręcz podmokłą glebę, ale w czasie kwitnienia ma być sucha jak pieprz. Wrogiem wrzosowatych jest nadmiar wapnia. Także w wodzie, którą je podlewamy. Zanim więc zaczerpniemy kranówkę, sprawdźmy, czy nie ma go za dużo. Twardą wodę można filtrować albo na dzień czy dwa przed nawadnianiem wlać do beczki, żeby wytrącił się osad, i dopiero wtedy wykorzystać. Nigdy nie czerpiemy z dna zbiornika, tylko z góry. Najbezpieczniejsza dla wrzosowiska jest zawsze miękka deszczówka.

Odmiany wrzosów

Odmian jest tyle, że z powodzeniem możemy założyć całoroczny ogród. Od wiosny kolorowią się różne odmiany wrzośców krwistych i darlejskich. Czerwone to np. ‘Praecox Rubra’, różowe ‘March Seedling’, a białe ‘Springwood White’. Pojawiają się najwcześniejsze azalie i różaneczniki, które przecież też należą do rodziny wrzosowatych. To między innymi Rhododendron ‘Praecox’ oraz inne odmiany pochodzące od Rhododendron dauricum: ‘PJM Elite’, ‘PJM Regal’ i ‘Peter John Mezitt’ – wszystkie w odcieniach fioletu. Lato to okres kwitnienia dabecji i niedocenianych u nas kalmii, a także różnych odmian wrzosów, nawet tych o kolorowych liściach. Dzięki zestawieniu grup czterech odmian: ‘Carngold’, ‘Elsie Purnell’, ‘Hammondii’ i ‘Larissa’ stworzymy piękną, tęczową paletę. To odmiany o różnych typach kwiatów, pokroju pędów, a nawet kolorze liści.

Szczególnie wyróżniają się skromne odmiany pączkowe, które nie rozwijają kwiatów, ale i nie przekwitają, zachowując żywy kolor aż do wiosny.

Gdzie sadzić wrzosy?

Wymarzonym miejscem jest naturalne, wysokie torfowisko. W pełnym słońcu zadowolone będą wszystkie niskie gatunki i odmiany: wrzosy, wrzośce, azalie.  Wrzosowisko można też założyć pod okapem drzew, najlepiej liściastych, by zimą do krzewów docierało światło. Tam sprawdzą się zimozielone gatunki i odmiany różaneczników. Japońskie azalie będą kwitły znacznie dłużej niż ich kuzynki skąpane w pełnym słońcu. Taki ogród trzeba jednak uważnie obserwować, bo w cieniu słabiej zawiązują się pąki. Pod każdą sadzoną roślinę powinno się podsypać kwaśnego, torfowego podłoża. Po posadzeniu dobrze jest przestrzenie między sadzonkami wyłożyć niezbyt grubą agrowłókniną szczegolnie jeżli posadzimy wrzosy czy wrzośce na skarpie i wysypać korą.Kora nada ladnego wyglądy wrzosowisku i jednoczeżnie powoduje obniżenie pH gleby a agrowłóknina zabezpieczy przed chwastami
 Tu kupisz Agrowłókniny https://zoodommy.pl/Agrowlokniny-c3581