W ostatnim czasie popularną rośliną w naszym ogrodzie stała się Żurawka. Sadzonki o różnej barwie liści od zielonej, pomarańczowej, czekoladowej poprzez czerwoną i  fioletową i strukturze liści od płaskiej poprzez falowanej zachęcają do zakupu.

 Drżączka bo tak potocznie nazywana jest żurawka pochodzi z  gór i lasów Ameryki Północnej i Środkowej. To bylina  łatwa w uprawie Ozdobą nie są tylko kolorowe liście, ale także drobne kwiaty, które znajdują się na szczycie bezlistnej łodygi. Należy do roślin zimozielonych o przeciętnej mrozoodporności.. Żurawki wolno rosną. W większości  po ostrych zimach dość długo się regenerują.

Stanowiskiem odpowiednim dla roślin  o jasnych liściach miejsce nasłonecznione. Jeśli chodzi o liście  o barwie  ciemniejszej potrzebują wtedy mniej światła i należało by je sadzić w półcieniu i ceniu.

Żurawki nadają się do uprawy w ogrodzie oraz pojemnikach. Mogą być sadzone pojedynczo, w grupie, a nawet w kompozycjach z  innymi roślinami.
Tu kupisz sadzonki żurawki https://www.facebook.com/Szk%C3%B3%C5%82ka-marze%C5%84-109971167199697

Jak chronić Żurawki przed zimą ?

W północno-wschodnich rejonach Polski gdzie zimy i mrozy są większe niż w pozostałej części kraju musimy źurawce zapewnić ochronę przed przemarznięciem należy osłaniać roślinę przed nadejściem mrozów. Dobrym sposobem jest rozsypanie kory, liści lub użycie agrowłókniny ogrodniczej. Jeśli mamy w ogrodzie żurawkę, która rośnie kilka dobrych lat i nie jest wizualnie atrakcyjna dla naszego oka, a jej liście nie są już tak dekoracyjne jak młodych sadzonek to musimy taką sadzonkę jesienią lub wczesną wiosną wykopać i podzielić na kilka mniejszych części robiąc z tego nowe sadzonki z powrotem wsadzić na nowe stanowiska, gdzie wcześniej przekopaliśmy i użyźniliśmy podłoże.
Tu kupisz akrowłukninę zapezpieczającą na zimę https://zoodommy.pl/Agrowlokniny-c3581/

 Gdzie posadzić żurawki na rabacie?

Sadzonki o najbardziej dekoracyjnych liściach polecam aby sadzić  na pierwszym planie lub na obwódkach rabat. Ładnie prezentują się też z niskimi bylinami. Dobrze prezentują się w grupie 10-15 sztuk posadzonych w 30-cm odstępach.

Odpowiednie warunki dla żurawek

Aby żurawki mogły pokazać swoje piękno, przede wszystkim musimy posadzić je w półcieniste stanowisko. Ogólna zasada, która jest przekazywana, to im jaśniejsza barwa liści tym więcej słońca, ciemniejsze tym więcej cienia potrzebuje roślina.

Przepiękna barwa liści to dzięki nim żurawka nie ma sobie równych. Większość odmian posiada dekoracyjne delikatne kwiatostany. Przez długi czas wyglądają bardzo efektownie, nie wymagając wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejsze, to posadzić je do żyznej, próchnicznej, przepuszczalnej ziemi. Jeśli posadziliśmy je w doniczkach to pojemniki ustawiamy w miejscach lekko zacienionych (należy unikać, silnego słońca). Dostarczamy wodę, podłoże powinno być stale wilgotne i nawozimy średnio co 3 tygodnie. Na zimę doniczki z żurawkami trzeba przenieść do zimnego pomieszczenia lub odpowiednio zabezpieczyć.

Wiosną sadzonki należy zasilić odrobiną kompostu lub nawozu, który przyspieszy rozwój bylin. To okazja do ukorzenienia kłączy które się rozrastają. Żurawki rozrastają się dzięki podziemnym rozłogom. Heucherę możemy  rozmnażyć przez podział kępy, dzięki czemu ją odmłodzimy. Robimy to co 3-4 lata. Sadzimy w rozstawie 30x30cm.
Tu kupisz nawozy dla roślin https://zoodommy.pl/Nawozy-c3582

Wszystkich ucieszy zapewne wiadomość, że żurawki, mimo apetycznego wyglądu, są omijane szerokim łukiem przez ślimaki.

Jeśli macie pytania zapraszamy do kontaktu. kontakt@zoodommy.pl